Senior School Staff
-
Headmaster
Mr Anthony C Jackson BA (Hons)
-
Bursar and Clerk to the Governors
Mrs Suzanne M Metcalf BA, FCCA -
Second Master
Mr Martin T Pepper BA -
Deputy Head (Academic)
Mr Niall O'Connor BSc.Ed. (Hons) MEd. PGDip. -
Interim Deputy Head (Pastoral)
Mrs Carrie J Riley MA -
Deputy Head (i/c Sixth Form)
Mrs Fiona E Beadnell MA -
Assistant Director of Studies
Mr Mark D Robson BSc, MEd
Housemasters/Housemistresses
-
Bowes
Mrs Janey Dolby BA -
Bowes AHSM
Mrs Caroline J Shovlin BA (Hons), PGDip -
Dale
Mr Joseph Pickering BSc -
Dale AHSM
Mr Edward Midcalf BSc -
Durham
Mr David Riley BA (Hons) -
Durham AHSM
Miss Amy E Alderdice BA (Hons) -
Longfield
Mr Peter J Lavery BA (Hons) -
Longfield AHSM
Mrs Isobel L E Dawson BA Hons -
Marwood
Miss Elizabeth A Heward BA -
Marwood AHSM
Mrs Sarah L Rothwell MA -
Northumberland
Mr Luke D Monument BSc -
Northumberland AHSM
Mr Huw G Bradbury MA -
Old Courts
Mr Scott Edwards BA -
Tees
Mr Henry W Fairwood BSc -
Tees AHSM
Miss Christine Misiak BA (Hons) -
York (interim)
Mr Martin T Pepper BA -
York AHSM
Mr Robert S Smith BSc
Heads of Departments
-
Head of Art
Mrs Kate R Baptist BA -
Head of Biology
Mrs Rebecca K Gibson MSc, BSc -
Head of Business Studies
Mr Paul Easton BA (Hons) -
Head of Chemistry
Mrs Janine Wilson MA -
Head of Classics
Mr John D Gedye BA -
Head of Computer Science
Miss Judith Brown MSc -
Head of Design & Technology
Mr Alan M Beaty BSc Hons -
Director of Drama
Mr Scott Edwards BA -
Head of English
Dr Helena Langford PhD -
Head of Geography
Mr David W Dalton MA -
Head of History
Mr Huw G Bradbury MA -
Head of Maths
Mr Mike H Nicholson BSc, BA -
Head of MFL
Mrs Helen D Kent MPhil, BA -
Director of Music
Mr Richard J Dawson BA Hons -
Head of Physics
Mr Christopher Butler MSc, MA -
Head of Politics
Mrs Andrea J Campbell BA -
Head of Psychology
Mr Jamie Sinar BSc (Hons) -
Head of Religion, Ethics & Philosophy
Mrs Rachel A Romano BA Hons -
Director of Sport
Ms Rachael S Masterman MA, BSc
Teaching Staff
-
Art
Mrs Sarah L Rothwell MA -
Biology
Mrs Caroline E Connor BSc -
Biology
Mr Samuel S Forsyth BSc -
Biology
Mrs Carla Lavery BSc -
Chemistry
Dr Ian M Butterfield PhD, BSc -
Chemistry
Dr Kevin B Cosstick JP, PhD, BSc -
Classics
Dr Sebastian T Nichols PhD -
Computer Science
Mr Henry W Fairwood BSc -
Design & Technology
Miss Christine Misiak BA (Hons) -
Economics and Business Studies
Mr Nick J Connor BA -
Economics and Business Studies
Mrs Isobel Dawson BA Hons -
English
Mrs Erin E Beaty BA -
English
Mrs Elizabeth Gorman-Tysoe MA -
English
Miss Emma Purvis LLB -
English
Miss Emma Taylor MA -
Geography
Mr Charles H Alderson BSc -
Geography
Mrs Dawn Jackson BA Hons -
History
Miss Charlotte Bates MA -
History
Mr Martin P Ince BA -
Maths
Ms Sarah Burnham BA (Hons) -
Maths
Mr Alan J Maude BSc -
Maths
Mrs Lorna Rawnsley BSc -
Maths
Mr David Riley BA (Hons) -
Maths
Mr Mark D Robson BSc, MEd -
Maths
Mr Ben C Usher BSc -
MFL
Miss Elizabeth A Heward BA -
MFL
Miss Adriana Longo MA -
MFL
Mrs Caroline J Riley MA -
MFL
Miss Katie Thompson BA -
Music
Miss Anna Dias BA Hons -
Music
Mr George Ford BMus Hons -
Music
Mr Matthew Gooch BA -
PE & Games
Mrs Lesley Burgess BEd -
PE & Games and Head of Cricket
Mr Lee Clough BEd -
PE & Games and Master in Charge of Rugby
Mr Lee A W Dickson -
PE & Games and Head of Hockey
Mr Alan Fisher -
PE & Games
Miss Olivia J Isaac BA (Hons) -
PE & Games
Mr Edward Midcalf BSc -
PE & Games
Mr Luke D Monument BSc -
PE & Games
Mrs Fiona Norrie BEd -
PE & Games
Mr Joseph Pickering BSc -
Physics
Mr Robert Smith BSc -
Physics and Maths
Mr Andy M Dunn MSc, MPhil -
Religion, Ethics & Philosophy
Mrs Janey Dolby BA -
Religion, Ethics & Philosophy
Mr Paul Douglas BA Hons
Academic Support Staff
-
Art and Design & Technology Technician
Mrs Anna-Clare Lee -
Biology Technician
Mrs Sandra E Fletcher -
Chemistry Technician
Miss Laura Shaw -
Cricket
Mr John W Lister -
Librarian
Mrs Caroline L Shovlin BA (Hons), PGDip -
Physics Technician
Dr Andrew Lecomber PhD, MSc, BSc -
Sports Graduate
Miss Emily Joynes BSc -
Sports Graduate
Mr Harry Rickard
English as an Additional Language (EAL)
-
EAL
Mrs Lucie Nicholsonova Mgr, Dip Trans, MCIL, DPSI
Instrumental Music Teaching Staff and/or Peripatetic Teaching Staff (Music)
-
Brass
Mr Chris Hibbard -
Cello
Mrs Susan C Webb GBSM -
Guitar
Mr Michael T Shoulder -
LAMDA
Mrs Emily Wilson -
Percussion
Mr John Bradford -
Percussion
Mr Andrew Yeadon -
Piano
Mr Nigel Fletcher -
Piano
Dr Antonina K Lax PhD, MA -
Piano
Mr David Ratnanyagam -
Saxophone
Mr Mick Donnelly FLCM, Cert. Ed -
Strings
Mr Martin D Bainbridge -
Strings
Mrs Jo Keithley -
Strings
Mr Nick M Lawrance -
Vocal
Mr Peter Coulson BA -
Vocal
Mr Austin Gunn -
Woodwind
Mrs Susan E Ferris GDLM, Dip ABRSM
Academic Support Office
-
Head of Department
Mrs Deborah Wafer MEd, BScQTS (Hons), NPQSL, NASENCo -
Academic Support Co-ordinator (Prep School)
Mr Nathan Joy BA -
Academic Support Teacher/Trainee SENDCo (Prep and Senior School)
Miss Amy Alderdice BA (Hons) -
Teaching Assistant (SEN)
Mrs Helen Whitten BA Hons -
Academic Support Teaching Assistant (1:1)
Mr Jack Mattison -
Academic Support Teaching Assistant (1:1)
Mrs Fabienne Webb -
1:1 Teaching Assistant (Maths Focus)
Miss Ashleigh Nixon MSc -
1:1 Support Tutor
Mrs Judith L Pepper BSc -
1:1 Support Tutor
Mrs Louise E Rowlandson BA
Combined Cadet Force
-
Commanding Officer
Lt Col Caroline E Connor BSc -
SSI
Mr Tony Wardman
Operations & Finance Office
-
Accounts Apprentice
Miss Megan E Souter -
Bursar's PA
Mrs Margaret E Alderdice BA (Hons) -
Events & Lettings
Mrs Judith Pepper BSc -
Finance Manager
Mrs Virginia T Harrison -
Headmaster's PA
Mrs Sylvia Parker -
Payroll Officer
Mrs Stacie E Walker BA Hons -
Secretary
Mrs Toni Lewis -
Secretary
Mrs Jo McGuire -
Secretary
Mrs Joanna Oliver
Marketing & Admissions
-
Director of Marketing & Admissions
Mr Mike J Parker BA (Hons) -
Registrar
Mrs Bronwyn Huddleston BSc (Hons) -
International Registrar
Ms Nicola J Slater -
Marketing & Communications Officer
Mr Stuart J Nicholls BA (Hons)
Development Office
-
Director of Development & Alumni Relations
Miss Dionne Saville BA (Hons), MA -
Barnardian Society Co-ordinator
Miss Jasmine L Hooper BSc
IT Department
-
IT Manager
Mr Andy J Farrell -
IT Support
Mr Joe Alderdice
Examinations Office
-
Exams Officer
Miss Charlotte Galvin BSc Hons -
Head of Careers
Mrs Caroline L Shovlin -
Head of Higher Education
Mr Charles H Alderson BSc
Medical Centre
-
Mrs Emma Hickmans
School Counsellor PG Dip -
School Nurse
Mrs Bethan Cummins BSc (Hons) -
School Nurse
Mrs Suzanne Newbrook BSc
Matrons
-
Longfield House
Mrs Toni M Flack -
Northumberland House
Mrs Lindy Themistocleous -
Old Courts
Mrs Michelle Reay -
York House
Mrs Lindy Themistocleous